PVC: מהו ואילו שימושים יש לו?

PVC מה זה

גם אם אתם לא מודעים לכך, בוודאי כבר נתקלתם באחד החומרים הנפוצים ביותר בעידן המודרני – PVC. אם עדיין לא יצא לכם לשמוע על PVC ועל השימושים שלו, ממש כאן תוכלו למצוא את כל המידע. אז מהו PVC, איך הוא משתלב בחיי היום-יום של כולנו, אם אפשר להדפיס עליו, אם הוא שביר או לא ועוד. הינה כל מה שאתם צריכים לדעת.

 

מה זה PVC?

PVC הוא למעשה ראשי התיבות של המושג פוליוויניל כלוריד השייך למשפחת המונומרים הוויניליים, ולכן גם נקרא ויניל (לכן תקליטים, העשויים מ-PVC, נקראים ויניל). הוא התגלה לפני כמאתיים שנה במקרה על ידי כימאי גרמני שלא ממש ידע מה אפשר לעשות בחומר הגלם הזה, פוטנציאל כלכלי אדיר שהיה אצלו בידיים ולא נוצל. כל זה השתנה בתחילת המאה העשרים כשחברה גרמנית החלה בגיבוש החומר וייצור המוני שלו וכך ה- PVCהתחיל את דרכו המסחרית שנת 1936 ומאז ועד היום הפך לחלק בלתי נפרד מהחיים של כולנו.

 

איך PVC משתלב ביום-יום שלנו?

אמרנו שיש המון מוצרים העשויים PVC שכולנו מכירים הנמצאים בשימוש יום-יומי שלנו. אבל החומר הזה בשימוש נרחב בעוד הרבה מאוד חלקים בחיים שלנו. בענף הבנייה החומר הזה מחליף הרבה פעמים חומרי בנייה מסורתיים. הוא משמש לייצור של רכיבים שונים בבית כמו צינורות, אביזרי אינסטלציה, מסגרות לחלונות וכדומה. נוסף לאלה, אפשר למצוא מוצרי PVC כמעט בכל מקום ובקופסאות PVC המשמשות לאריזה של מוצרים שונים (עוגות ומתנות למשל), תקליטי ויניל ועוד. הרבה פעמים נקבל מתנות באירועים של המגיעות בצורת קופסאות פלסטיק וזהו למעשה מארז פחיות PVC שנפוץ כל כך היום.

 

מהם היתרונות של ה-PVC?

אז מה סוד הקסם אתם שואלים? הינה כל היתרונות של PVC שחשוב להכיר:

 • עמידות: חומר חזק ועמיד גם בפני תנאי מזג אוויר שונים, כולל רטיבות. הבלאי הוא איטי ביותר ומדובר בחומר פלסטי באמת חזק.
 • משקל: PVC הוא חומר קל יחסית, מה שאומר שהוא אינו בא על חשבון העובי והגודל של מוצרים.
 • זמינות: חומר זמין וסינתטי שקל לייצר מחומרי גלם נפוצים.
 • עלות: הייצור של PVC הוא מלכתחילה לא יקר וכשמדובר בייצור בכמות גבוה אפשר לראות מחירים זולים ביותר.
 • מגוון אפשרויות: יש הרבה מאוד סוגים של PVC ואפשר לייצר אותו במגוון טקסטורות ולמטרות שונות ומגוונות.
 • אינו מזיק: כאשר PVC במצב חדש (וכאמור, הוא יכול להישאר ככה שנים ארוכות), הוא אינו מזיק לסביבה ולאדם. כאשר הוא ישן ומתחיל להתכלות, יש לזרוק אותו.
 • הוא ניתן למחזור: בונוס ענק וסביבתי – ה- PVCניתן למחזור.
 • אפשרויות אסתטיות רבות: מבחינה עיצובית אפשר לעשות ב-PVC פחות או יותר מה שרוצים.

 

 

האם אפשר להדפיס על PVC?

כן, נראה שגם בתחום הזה ה- PVC כבש את הענף בסערה. החומר העמיד הזה מאפשר ספיגת צבע מעולה, קלות נשיאה וחיתוך בכל צורה, ככה שאפשר להתאים אותו בעצם איך שרוצים לכל מטרה שלנו. בין ההדפסות השונות על PVC שאפשר לראות בעולם – כרזות, מתקני תצוגה, שלטי חוצות, דלפקים, עזרי למידה, אביזרי מיתוג לעסקים, שקיות PVC ועוד שלל מוצרים, כולם על בסיס PVC או ש- PVC משולב בהם. המסרים שאפשר להדפיס על PVC הם רבים ומגוונים: סלוגנים, לוגו, מסרים שיווקיים והכול בגימור מושלם.

 

PVC שביר או לא?

PVC אינו שביר כלל וזהו אחד היתרונות המובהקים שלו. הוא מחזיק מעמד לאורך זמן, ונוטה יותר להתעקם מאשר להישבר, מה שאומר בעצם שהעמידות הפוטנציאלית שלו היא לשנים קדימה. זוהי בעצם הסיבה העיקרית שהחומר הזה הפך לאחד הנפוצים ביותר בענף הבנייה.

 

אילו שימושים עושים ב-PVC?

אז מה בעצם PVC משמש בחיי היום-יום שלנו? באופן כללי אפשר לחלק את התשובה לארבע קטגוריות:

 

 • PVC תעשייתי: בתעשייה כאמור, PVC הוא חומר מבוקש מאוד. רצפות וחיפויי קיר במפעלים למשל, חייבים להיות חזקים ועמידים, בעיקר נגד חומרים כימיים או שחיקה גדולה על בסיס קבוע. אפשר לראות לא מעט ריצוף וחיפויי קיר בתעשייה על בסיס PVC.
 • PVC דקורטיבי: אפשר לראות למשל בבתים פאנלים דקורטיביים איכותיים עשויי PVC. כך אפשר ליהנות מחיפוי קיר דמוי שיש בעלות נמוכה מאוד משיש אמיתי ובאיכות מצוינת.
 • PVC דמוי פרקט: היום אפשר למצוא לא מעט ריצופי PVC המדמים פרקט בצורה מעולה ונאמנה למקור. הפרקט ניתן להתקנה על רצפה קיימת והוא מוזיל עלויות מאוד ומקצר את כל תהליך ההתקנה.
 • PVC ספורטיבי: אם ייצא לכם להיות באולם ספורט מתישהו, יש סיכוי טוב שתדרכו על רצפה מבוססת PVC. ניתן לבחור ממדים, עובי, מראה וצבע של PVC. התוצאה היא משטח חזק ועמיד, בולם זעזועים, בטיחותי, קל לניקוי ועמיד ובעל מראה אסתטי נפלא.

 

 

לסיכום

בפעם הבאה שאתם שתתקלו במתנה ממותגת, תהיו במגרש ספורט או סתם רצו להפעיל תקליט כמו פעם – דעו שכל אלה ככל הנראה עשויים PVC. אם אתם רוצים למתג או לארוז דברים בצורה יפה – פחית PVC היא בהחלט פתרון מושלם לצד מוצרי PVC איכותיים רבים שתוכלו למצוא באתר כמו שקיות, קופסאות אריזה ועוד, הכול באפשרויות מיתוג נפלאות.